Sıkça Sorulan
Sorular

Başvuru

Fibabanka çalışanlarına yılın 365 günü açık olarak tasarlanmış, yenilikçi ve yaratıcı fikirlerin hayata geçirilmesine olanak sağlayan butik bir kurum içi girişimcilik programı ve geleceğin hızlandırma merkezidir.

Tüm Fibabanka çalışanları fikir sahibi, ekip üyesi veya teknik mentor olarak Focus’a başvurabilir.

Tüm başvurularınızı web sitemiz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Fikir başvurusu yapmak istiyorum Ekip üyesi olmak istiyorum Teknik mentor olmak istiyorum

Herhangi bir odak alanı kısıtı bulunmadan, Fibabanka stratejileriyle doğrudan veya dolaylı olarak ilişkili özgün fikirlerinizle Focus’a başvurabilirsiniz. Porgram süresince yaratıcılığınızı kullanarak yepyeni ürün ve hizmetler tasarlayabileceğiniz gibi, farklı sektörlerde uygulanan ürün ve hizmetlerin uyarlamalarını da hayata geçirebilirsiniz.

Kapsam

Girişimcilik heyecanını yaşamak, deneyim dolu bu süreci keşfetmek ve kendi girişiminizi hayata geçirmek için Focus’a katılabilirsiniz. Program boyunca yöneticinizin bilgisi dahilinde mesai saatinizin bir kısmını fikrinizi hayata geçirmek için ayırabilirsiniz. Sürecin tüm aşamalarında, girişiminize atanacak olan süreç mentorları ve ihtiyaç anında başvurabileceğiniz teknik mentorlarımız sizlere destek olacaklar. Sürecin sonunda fikrinizin bir şirket kurularak ticarileşmesi durumunda ise ağırlıklı hisse sahibi olma fırsatına sahip olacaksınız. Alacağınız “Yalın Girişim Metodolojisi” eğitimleri sayesinde fikirden ticarileşmeye kadar olan süreci tüm detaylarıyla öğrenecek ve girişimcilik yetkinliklerinizi güçlendireceksiniz.

Dilediğiniz sayıda fikir ile Focus’a başvuruda bulunabilirsiniz. Değerlendirilen ve programa alınmaya uygun bulunan birden fazla fikrinizin olması durumunda, yönetici onayı ile dilediğiniz kadar fikir ile programa katılım sağlayabileceksiniz.

En fazla 5 kişiden oluşan takımlar halinde Focus’a katılabilirsiniz. Takım olarak başvuru yapılması durumunda yalnızca fikir sahibinin form doldurması yeterlidir. Başvuru formunda ekip üyelerini belirtebilirsiniz.

Süreç

Bu durumda ilk başvuru yapan ve fikrini en iyi anlatan fikir sahibinin başvurusu değerlendirmeye alınır. Talep edilmesi durumunda fikir sahipleri aynı ekipte yer alarak fikirlerini birlikte hayata geçirebilirler.

Başvuru yapan fikirler, her ay düzenli olarak toplanacak olan Fikir Seçim Komitesi’nde değerlendirmeye alınır ve programa katılmaya hak kazanan fikirler belirlenir. Seçilen fikirler için girişimcilik serüveni Keşif aşaması, Doğrulama aşaması ve Verimlilik aşaması olarak  devam edecektir. Her aşamanın sonunda girişimcilerimizden yaptıkları çalışmaların detaylarını anlatacakları sunumlar hazırlamaları beklenir. Üçer aylık periyotlarda toplanacak olan Fikir Değerlendirme Komitesi, girişimcilerimizin yürüttükleri çalışmaları değerlendirerek girişimin bir sonraki aşamaya geçmesi ya da sürecinin sonlandırılması kararını verecektir.

Focus’a katılmak istiyor, fakat fikir bulmakta zorlanıyorsanız sizin için iki farklı seçenek sunulur: Düzenlenecek olan Fikir Çalıştayları’na katılarak fikir nasıl bulunur sorusuna yanıt arayabilir ve ekosistemde hayata geçirilen fikirlerden ilham alarak kendi fikrinizi oluşturabilir veya mevcut fikrinizi olgunlaştırabilirsiniz. Diğer seçenekte ise ekip üyesi başvuru formunu doldurarak yetkinliklerinize ihtiyaç duyan bir girişim ekibinde yer alabilirsiniz. Yapılacak fikir tanıtım etkinliğinde sizde heyecan uyandıran fikirleri seçecek, yapılacak eşleştirme sonrasında ise bir girişimde yer alma fırsatı bulabileceksiniz.

Girişimcilerimiz fikirlerini hayata geçirirken, kendi uzmanlık alanları dışında kalan Teknoloji, Hukuk, Pazarlama, Finans, İnsan Kaynakları gibi birçok konuda bilgiye ihtiyaç duymaktadır. Teknik mentor olarak seçilen çalışanların, uygunlukları ölçüsünde belirleyecekleri zaman dilimlerinde gerçekleştirecekleri seanslar ile uzman oldukları alanlarda girişimcilerimize mentorluk vermesi ve önlerine çıkacak engellerin aşılmasına destek olmaları beklenir. Teknik uzmanlıklarıyla girişimcilerimize destek olmak isteyen tüm Fibabankalılar Teknik Mentor Başvuru Formu’nu doldurabilirler.

fiba-focus-logo_W
Fibabanka-Black4

Bizimle İletişime Geçin!

Bizi Takip Edin!

Tüm Hakları Saklıdır Copyright © 2024 Fibabanka
Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2024 Fibabanka Focus