2024 Ocak Ayı Bülteni

Ticari işletmelerin finansman süreçlerini yönetebileceği ana platform olma yolunda ilerleyen Figopara, İş Bankası’nın iştiraki Softtech’in açık bankacılık ürünleri TekCep ve TekPOS’u satın aldı.  Bu satın almayla işletmelerin finansal yönetimini destekleyen ve sağlıklı nakit akışına sahip olmasına aracılık eden yeni nesil finans platformu Figopara, artık açık bankacılık hizmeti de sunacak.Figopara’nın ticari müşterileri fatura verilerinin yanı sıra bankacılık verilerini de görerek, nakit akışlarını doğru şekilde yönetebilecek. Ayrıca kredi limitlerini en güncel veri ile anlık olarak tespit edebilecek.

Girişimleri desteklemek ve yeni iş alanlarını Vestel bünyesine kazandırmak amacıyla 2015 yılında kurulan kurumsal yatırım şirketi Vestel Ventures, Vestel’in otomotiv alanındaki varlığını genişletecek bir yatırım gerçekleştirdi. Vestel Ventures, otomotiv ve güç elektroniği çipleri geliştiren ABD merkezli Elevation’a ortak oldu. Vestel, yakın gelecekte Elevation’ın üreteceği yeni çipleri mobilite ürünlerinde kullanmayı ve ayrıca satışa sunmayı planlıyor.

Sermaye piyasasında yatırımcılara sunduğu yenilikçi araçlarla öne çıkan şirketlerden biri olan Colendi Menkul Değerler, yatırım deneyimini dönüştürecek yeni bir hamleye imza attı. Finansal piyasalara erişimi demokratikleştirmeyi hedefleyen şirket, bireysel yatırımcılara yönelik sunduğu entegre finansal yatırım araçlarının yanı sıra, dinamik haber akışı, derinlemesine analizler, finans profesyonelleri ile gündem değerlendirmeleri ve eğitici içeriklerle, yatırımcıları kapsamlı içgörülerle donatıyor.

Yazılım ekiplerine yönelik yapay zeka destekli otomasyon araçları sunan Fume, dünyanın en ünlü erken hızlandırma programları arasında yer alan Y Combinator’dan (YC) 500 bin Dolar yatırım aldı. Fume, büyük çaplı yazılım ekiplerinin yapay zeka otomasyonu sayesinde verimliliklerini artırmasına yardımcı oluyor. Girişim, bu hedefte büyük dil modelleri kullanarak yazılım ekiplerinin iş akışlarına yönelik uçtan uca otomasyon araçları geliştiriyor.

Mobil oyun dünyasında gelecek vadeden yeni girişimlerinden biri olan Pine Games, 500 Emerging Europe ve Laton Ventures’ın liderlik ettiği turda 10 milyon Dolar değerleme üzerinden 2.25 milyon Dolar yatırım aldı. Oyun ekosisteminin global merkezlerinden İstanbul’da kurulan Pine Games, geniş bir kitleye hitap edecek yenilikçi ve IP tabanlı puzzle oyunları yaratarak casual oyun alanında önemli bir iz bırakmayı hedefliyor.

Stability AI, yeni yapay zeka modeli Stable Code 3B’yi tanıttı. Stable Code 3B, 3 milyar parametreli bir model olarak karşımıza çıkıyor. Yazılım geliştirme için kod tamamlama yeteneklerine odaklanan Stable Code 3B, özel GPU’ları olmayan dizüstü bilgisayarlarda yerel olarak çalışabiliyor. 

Piyasa istihbaratı ve market zekası hizmetleri sunan Biyond, hem kripto meraklılarına hem de geleceğin traderlarına yapay zeka tabanlı ve muhakemeye dayalı araçlar sunmaya odaklanıyor. Girişimin ekibinde yatırım profesyonelleri, akademisyenler, deneyimli traderlar, veri bilimciler ve yapay zeka (AI) uzmanları bulunuyor. Ekip, regülasyon yaygınlaştığında yeni nesil –yapay zeka tabanlı– yatırım aracılığı ve danışmanlığı şirketi olarak faaliyet göstermeyi amaçlıyor.

Nesnelerin interneti odaklı bir siber güvenlik çözümü olan ABD merkezli Bastille, yatırım aldığını duyurdu. Bastille tarafından aktarılan bilgilere göre girişim, C serisi yatırım turunda 44 milyon Dolar yatırım aldı. Bastille tarafından paylaşılan bilgilere göre alınan yeni yatırım, şirketin yeni pazarlara açılması için kullanılacak. Mobil ve nesnelerin interneti cihazları için oluşabilecek potansiyel tehditleri tespit eden Bastille, aynı zamanda tespit ettiği tehditlere müdahale edip tehditleri ortadan kaldırıyor. Hem donanım hem de yazılım çözümleri sunan Bastille, geliştirdiği fiziksel sensörler ile birlikte tehditleri tespit ediyor.

Küçük işletmeler ve freelance çalışanlar için geliştirilen bir finans platformu olarak karşımıza çıkan Norma, finansal teknoloji girişimleri kuran, bu girişimleri geliştiren ve büyümeleri için gerekli stratejilerle uygulayan girişim kurucu teknoloji şirketi Pionr tarafından satın alındı.

Amazon Web Services (AWS), gerçek bir hibrit bulut deneyimi sağlayan AWS Outposts’un artık Türkiye’deki veri merkezlerine ve kurum içi ortamlara gönderilip kurulabileceğini duyurdu. AWS Outposts, Türkiye’deki tüm AWS müşterilerine ve ortaklarına; AWS altyapısına, AWS servislerine, API’larına ve araçlarına neredeyse tüm veri merkezlerinde, ortak yerleşim alanlarında ve kurum içi tesislerde erişim olanağı sağlıyor ve böylece gerçek ve tutarlı bir hibrit bulut deneyimi yaşamalarına imkan tanıyor.

fiba-focus-logo_W
Fibabanka-Black4

Bizimle İletişime Geçin!

Bizi Takip Edin!

Tüm Hakları Saklıdır Copyright © 2023 Fibabanka
Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2023 Fibabanka Focus