2023 Aralık Ayı Bülteni

Ak Yatırım, kripto para platformu Stablex Bilişim Teknoloji Anonim Şirketi’nin çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu. Stablex, piyasada en çok işlem gören kripto paraları listeliyor. Herkese açık ve ücretsiz olarak sunulan Stablex Demo hesabı, tüm özellikleri ile birebir gerçek hesap gibi kullanılabiliyor. 

Dijital analitik ve etkileşim yönetimi platformu Dataroid, Koç GSYF ve İş Bankası 100. Yıl Girişim Sermayesi’nden 2 milyon Dolar yatırım aldı. Başta bankacılık ve finansal servisler olmak üzere, farklı sektörlerden büyük şirketlere veriye dayalı analizler yapma ve gerçek zamanlı aksiyon alma imkânı tanıyan Dataroid bu yatırım ile global pazarlama faaliyetlerini genişleterek Orta Doğu ve Avrupa bölgelerinde yayılmayı hedefliyor. Ayrıca bu genişleme sürecinde ekibi ve ürünü güçlendirerek büyüme planlarını etkin bir şekilde desteklemeyi planlıyor.

Ülkemizin en büyük fintech’leri arasında yer alan Colendi’nin sigorta dikeyinde çözümler sunan iştiraki Colendi Sigorta, Migros’un finansal hizmetler ve ödeme platformu MoneyPay’in sigorta ürünlerinde iş ortağı oldu. İş birliği kapsamında MoneyPay kullanıcıları, evcil kedi ve köpeklerinin sağlık giderleri için her sağlık merkezinde geçerli standart ve tam kapsamlı evcil hayvan sigortasının yanı sıra, telefonları ekran kırılmaları veya tüm olası hasarlara karşı koruma altına alan sigorta ürünlerine ve DASK sigortasına da kolayca ulaşabilecek. Yurt dışı seyahatlerde zorunlu olan seyahat sağlık sigortası da sunulan ürünler arasında yer alıyor.

Londra merkezli Multytude, markaların doğru ürünlerle ve pazarlama stratejileri ile hızlı bir şekilde uluslararası pazarlara açılmalarına yardımcı oluyor. Girişim, söz konusu hizmeti sağlamak üzere kendi geliştirdikleri teknolojileri ve yeni bir pazara girişte ihtiyaç duyulan diğer iş birlikleriyle birleştiriyor.

Dijital risk koruma platformu olarak hizmet veren Brandefense, seri A öncesi turda 2,75 milyon Dolar yatırım aldığını duyurdu. 2,75 milyon Dolar’lık yeni yatırım ile birlikte Brandefense girişiminin bugüne kadar aldığı toplam yatırım ise 3,4 milyon Dolar’a ulaştı. Aldığı yeni yatırım ile siber güvenlik sektöründeki yerini pekiştirerek, şirketin küresel ölçekte daha fazla projeye imza atması ve siber güvenlik çözümlerini daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştırması için kullanacak.

Londra merkezli fintech girişimi SumUp, Sixth Street Growth’un liderliğinde 285 milyon Euro yatırım aldı. Fintech girişimi SumUp, küçük işletmelerin işlerini kurmalarına, yürütmelerine ve büyütmelerine yardımcı olmak için onlara finansal çözümler sağlıyor. Girişim, dünya çapında 36’dan fazla pazarda 4 milyon küçük işletmeye hizmet veriyor.

Tasarruf platformu Vestwell, 125 milyon Dolar yatırım aldı. D serisi yatırım turu, Lightspeed Venture Partners liderliğinde gerçekleşti. 2016’da kurulan Vestwell, işverenlere ve bireylere finansal tasarruf imkanları sunan bir platform olarak faaliyet gösteriyor. Şirketin sunduğu hizmetler arasında özellikle emeklilik, sağlık, eğitim ve acil durum için tasarruf yapmayı destekleyen çeşitli programlar bulunuyor.

OpenAI ve Meta’nın açık kaynak büyük/geniş dil modelleri (LLMs) ile çalışan Finn, kullanıcıların mali konularda planlar yapmasına, bütçe hazırlamasına ve transferleri kolayca gerçekleştirmesine destek oluyor. Bunq’ın kurucu ve CEO’su Ali Niknam’ın aktardıklarına göre; Finn, kullanıcıların kişisel hayatı ve işlemleri hakkında her şeyi bilen, tüm bunları kafasında tutan ve her türlü sorusunu yanıtlayabilen kendi kişisel muhasebecisi gibi olacak. 

Bard ile beraber son kullanıcı odaklı yapay zeka çalışmalarına hız kazandıran Google, bugüne kadar oluşturduğu en yetenekli genel yapay zeka modeli Gemini’ı tanıttı. İngilizce olarak kullanıma açılan Gemini, veri merkezlerinden mobil cihazlara kadar pek çok ortamda kullanılabiliyor. Çok modlu bir yapay zeka modeli olan Gemini; metin, görüntü, ses, video ve kodlama dilleri olmak üzere beş farklı kategoride geliştiricilerin ve kurumsal müşterilerin yapay zeka ile oluşturma ölçeklendirme yöntemlerine yardımcı oluyor.

Apple’da ve Cornell Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, Ekim ayında sessiz sedasız bir şekilde Ferret isimli açık kaynak çok modlu (multimodal) büyük/geniş dil modelini (LLM) yayına aldı. Sorgular için görüntülerin bölgelerini kullanabilen Ferret, bir araştırma sürümü olarak yayına alındı. Bir görüntü üzerinde çizilen bir bölgeyi inceleyebilen Ferret, bu kapsamda gerçekleşen bir sorguda kullanıcının işine yarayacak unsurları belirleyebiliyor. Bununla birlikte tespit edilen unsurun etrafına sınırlayıcı bir kutucuk çizebiliyor. Ayrıca daha sonra tanımlanan bu öğeyi bir sorgunun parçası olarak kullanabilirken, söz konusu sorguya tipik bir şekilde yanıt verebiliyor.

fiba-focus-logo_W
Fibabanka-Black4

Bizimle İletişime Geçin!

Bizi Takip Edin!

Tüm Hakları Saklıdır Copyright © 2023 Fibabanka
Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2023 Fibabanka Focus