2023 Kasım Ayı Bülteni

Türkiye’nin önde gelen oyun stüdyolarından biri olan SuperGears Games, TMRW Foundation’ın liderliğinde gerçekleşen ilk yatırım turunu başarıyla tamamladığını duyurdu. İstanbul merkezli olan stüdyo, yarış oyunu türü için yeni bir platform sunmak üzere yola çıktı. Stüdyonun ilk oyunu drag modunda olacak ve Racing Kingdom olarak adlandırılacak.

Dijital göçebelik odaklı yeni nesil medya şirketi olarak karşımıza çıkan NomadVibe, yatırım aldığını duyurdu. Yatırım turu ile birlikte topluluğunu büyütecek olan NomadVibe, Instagram, TikTok, YouTube gibi farklı mecralar ve internet sitesi için multimedya içerik üretimine ve çeşitliliğine hız vermeyi planlıyor. Şirketin uzun dönem planları arasında ise medya gücünü merkeze konumlandırarak, etkisini dijital göçebelere dokunan sektörlerle genişletmek de yer alıyor. 

Bankacılık ve ödeme altyapısı hizmetleri sunan, karbon ayak izini hesaplayan ve nötralize etmek için çözümler üretmeyi hedefleyen green fintech girişimi igor, 8.5 milyon Dolar değerleme üzerinden yatırım aldı. Yenilikçi ve entegre finansal hizmetleri tek bir platformda sunmaya odaklanan igor, geliştirdiği çözümlerle katma değerli sanal ve fiziki ödeme hizmetleri altyapısı ile birlikte kullanıcılarına, açık bankacılık özellikleriyle 7/24 ödemelerini gerçekleştirebilecekleri ve tüm banka hesaplarına tek bir ekran üzerinden erişebilecekleri bir platform oluşturmayı amaçlamaktadır. 

Yerli girişim ELTA360, 2 milyon Dolar değerleme üzerinden aldığı yatırımla büyümeyi hızlandırmaya ve sanal gerçeklik tabanlı 3D tur çözümlerini geliştirmeye hazırlanıyor. Beta sürecini Türkiye’deki kurumsal firmalar üzerinde başarılı bir şekilde gerçekleştiren Elta360, yeni yatırım ile birlikte takımını büyütüp arge çalışmalarında ilerlemeye devam edecek.

 

KOBİ ve girişimler için finansal takip ve analiz platformu sağlayıcısı Nuvio, kullanıcılarının tüm banka hesaplarını tıpkı açık bankacılık platformlarında olduğu gibi tek noktadan yönetip nakit akışlarını takip etmesini kolaylaştırmak üzere Finekra ile stratejik bir partnerliğe imza attı. İkili, bu iş birliğiyle Türkiye’deki KOBİ’lerin ve girişimlerin finansal yönetim kapasitelerini artırarak iş dünyasında yeni bir döneme öncülük etmeyi amaçlıyor. 

Fintech girişimi Qomodo, 34.5 milyon Euro yatırım aldı. Erken aşama yatırım turu, Fasanara Capital tarafından yönetildi. Qomodo, finansal teknolojiler alanında önemli bir girişim, çünkü perakende sektörüne yönelik ödeme çözümleri sunarak inovasyonu destekliyor. Özellikle Buy Now, Pay Later (BNLP) yani “Şimdi Al, Sonra Öde” gibi alternatif ödeme seçenekleri perakende satış noktalarına ve tüketicilere sunuyor.

Finansal teknolojilere odaklanan Flow48, 212’nin de katıldığı A serisi yatırım turunda 25 milyon Dolar yatırım aldı. Şirket, gelir bazlı finansman (revenue-based financing) alanında faaliyet gösteren bir fintech şirketi olarak ön plana çıkıyor. KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak için inovatif bir yaklaşım benimseyerek gelirlerine dayalı finansman çözümleri sunuyor.

Kuantum girişimi Oxford Quantum Circuits, Japon VC SBI Invesment’ın liderlik ettiği Seri B turunda 100 milyon Dolar yatırım aldı. Oxford Quantum Circuits, Birleşik Krallık’ın ticari olarak satılan tek kuantum bilgisayarını üretiyor ve geliştirdiği hizmet olarak kuantum işlem (QCaaS) platformu ile kuantum teknolojisini daha geniş kitlelere ulaştırıyor.

Elon Musk tarafından kurulan ve beyin dalgalarını okuyabilen implant çipler geliştiren Neuralink, SEC’e yaptığı başvuruya göre 43 milyon Dolar daha risk sermayesi topladı. 2016 yılında kurulan Neuralink,geçtiğimiz Ağustos ayında Founders Fund’dan aldığı 280 milyon Dolar’lık yatırımla gündeme gelmişti.

Amazon Web Services (AWS), Las Vegas’ta düzenlenen AWS re:Invent 2023 etkinliğinde yeni üretken yapay zeka destekli asistanı Amazon Qyu tanıttı. AWS’in kurumsal müşterilerine yönelik tasarladığı Amazon Q, şirketlerin işlerine göre özelleştirilerek sorulara hızlı yanıtlar almak, içerik oluşturmak ve herhangi bir konuda asistan görevi görmek üzere kullanılabiliyor.

fiba-focus-logo_W
Fibabanka-Black4

Bizimle İletişime Geçin!

Bizi Takip Edin!

Tüm Hakları Saklıdır Copyright © 2023 Fibabanka
Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2023 Fibabanka Focus