2023 Ekim Ayı Bülteni

Koç Holding, bünyesindeki girişim sermayesi şirketi Inventram’ın liderlik ettiği yatırım turunda, Fransa merkezli yapay zekâ ve pazarlama teknolojileri şirketi AdCreative.ai’a yatırım yaptığını açıkladı. 2018de Fransada faaliyete başlayan AdCreative.ai, yapay zekâ desteğiyle marka ve ajanslara yüksek performanslı reklam materyalleri ve sosyal medya içerikleri oluşturma yetkinliklerini sunuyor.

Opet, şirket araçlarının Opet istasyonlarından yakıt almalarını sağlayan ve dolum bilgilerini elektronik ortamda müşteriye ulaştıran yakıt ikmal ve ödeme sistemi Otobilim uygulamasını tanıttı. Opet bu uygulama ile küçük ve orta ölçekli şirketlerin, araç yakıt alımlarını kolaylaştırmayı hedefliyor. Otobilim ile mobil uygulama üzerinden hesap açarak herhangi bir cihaz montaj sürecine girmeden akıllı telefon üzerinden yakıt alımı sağlanıyor. 

Eczacıbaşı Topluluğu’nun yenilikçi fikirlerin hayata geçmesini sağlamak amacıyla kurulan kurum içi girişimcilik programından doğan ve Şubat 2022’de ilk yatırımını alan Ecomercek, Eczacıbaşı Momentum’dan 125 bin dolarlık ikinci yatırımını aldı. Bilinçli tüketimi odağına alan Ecomercek, günlük yaşamda kullanılan kozmetik, cilt bakımı, kişisel hijyen ve ev bakım ürünlerindeki her bir içeriği, bilimsel ve akademik veriler ışığında hem çevre hem sağlık etkilerine göre bütünsel bir yaklaşımla değerlendiren bir platform olarak, tüketim alışkanlıklarını dönüştürmek üzere çözümler sunuyor.

Web3 teknolojileri geliştiren bir girişim olarak karşımıza çıkan Wodo Network, yatırım aldığını duyurdu. 2021 yılında Belçika’da Bekir Dağ ve Serhat Tanrıkut tarafından kurulan Wodo Network, 1 milyon Dolar’lık yatırımı VBT Yazılım’dan geldi. Wodo Network ve VBT Yazılım tarafından yapılan açıklamalara göre yatırımın ardından yeni bir şirket kurulacak.

Yapay zeka, finans, sanayi, e-ticaret, Web3 gibi farklı sektörlerde dikkat çeken ürün ve çözümleriyle öne çıkan yerli girişim stüdyosu Cerebrum Tech, Türkiye’nin teknoloji alanında lider girişim sermayelerinden Boğaziçi Ventures liderliğinde 420 milyon TL değerleme üzerinden 50 milyon TL yatırım aldı. Çoklu dosya desteği ile yüklenen uzun belgeleri özetleyebilen, büyük veri setlerinden iç görüler oluşturabilen Cere Insight, kodlama bilgisi gerektirmeksizin gelişmiş LLM teknolojisi ve sorunsuz web entegrasyonuyla özelleştirilebilir chatbot oluşturma imkanı sunmasıyla fark yaratıyor.

Patika.dev, Web3 odaklı global markası Rise In ile ABD merkezli Web3 odaklı eğitim teknolojisi şirketi BlockBeam’i satın aldı. Bu yeni satın alma sayesinde Rise In, 200 binden fazla yeteneğin yer aldığı topluluğunu ABD’ye genişletmeyi hedefliyor. BlockBeam, Harvard Blockchain, Princeton Blockchain Kulübü, ve Blockchain at Berkeley dahil olmak üzere 90’dan fazla üniversite topluluğu ile iş birliği yapmaktadır.

Merkeziyetsiz kripto türev borsası SynFutures, B serisi yatırım turunda 22 milyon dolar yatırım aldı. SynFutures, yatırım haberiyle birlikte otomatik piyasa yapıcısını (AMM) kullanıma sunduğunu da duyurdu.  SynFutures’ın hedef kullanıcıları net değeri yüksek bireyler ve küçük kurumlar. Paylaşılan bilgilere göre; girişim şimdiye kadar yaklaşık 100 bin trader’ıkendine çekmeyi başardı. Bu noktada bir trader’ın çeşitli cüzdan adreslerine sahip olabileceğini eklemekte fayda var. 2021’in Ekim ayından bu yana girişimin işlem hacmi ise 21 milyar Dolar’a ulaştı.

Kullanıcıların herhangi bir işlem ücreti olmadan yurt dışında ödeme yapmasına olanak tanıyan bir fintech olarak karşımıza çıkan YouTrip, yatırım aldığını duyurdu. YouTrip tarafından aktarılan bilgilere göre girişim, B serisi yatırım turunda 50 milyon Dolar yatırım aldı. Alınan 50 milyon Dolar’lık yatırım ile birlikte YouTrip’in bugüne kadar aldığı toplam yatırım ise 100 milyon Dolar’ı aşmış oldu. YouTrip tarafından aktarılan bilgilere göre 50 milyon Dolar’lık yatırım, şirketin ürününü geliştirmesi, ekibini büyütmesi ve Güneydoğu Asya pazarına açılması için kullanılacak.

Online şirketler için bir fintech sermaye sağlayıcısı olan Toronto merkezli Clearco tarafından aktarılan bilgilere göre girişim, D serisi yatırım turunda 60 milyon Dolar yatırım aldı. Clearco, hizmet sunduğu işletmelerin sigortasını yapmak ve müşterilerinin 10 bin ila 2 milyon Dolar arasındaki envanter ve pazarlama faturalarını finanse etmelerine yardımcı olmak için yapay zeka ve makine öğrenimi tabanlı teknolojiler kullanıyor. 

OpenAI CEO’su, daha fazla yapay zeka çipi satın almayı şirket için en önemli öncelik haline getirdi. OpenAI’ın pahalı yapay zeka çiplerinin eksikliğini çözmek için kendi yapay zeka çiplerini üretmeyi araştırıyor. Ayrıca, potansiyel bir satın alma yapma ihtimali de bulunuyor. Yapay zeka çipleri pazarına girmek OpenAI için performans artışı, enerji verimliliği, özelleştirme, uyarlanabilirlik ve rekabet bazlı bazı faydalar sağlayabilir.

fiba-focus-logo_W
Fibabanka-Black4

Bizimle İletişime Geçin!

Bizi Takip Edin!

Tüm Hakları Saklıdır Copyright © 2023 Fibabanka
Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2023 Fibabanka Focus