2023 Ağustos Ayı Bülteni

Türkiye’nin önde gelen fintech şirketlerinden Param, yurt dışında büyüme stratejisi doğrultusunda önemli bir adım daha atarak Avrupa’nın en hızlı büyüyen fintech şirketlerinden biri olarak gösterilen Çekya merkezli fintech Twisto’yu satın aldı. Twisto’nun satın alınmasıyla 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesine erişecek olan Param, yıllık 1,1 trilyon Dolar’lık hacimle dünyanın en büyük ikinci e-ticaret pazarı olan Avrupa’da önemli bir oyuncu haline geliyor.

 

İşletmelerin Sanal POS’larını, anlaşmalı ödeme/e-para kuruluşlarını ve alternatif ödeme yöntemlerini tek merkezden kolayca yönetmelerini sağlayan ve işletmelere finansal özgürlük kazandıran Craftgate, yeni turda Hepsiburada ve D4 Ventures’tan toplam 1 milyon Dolar yatırım aldı. Craftgate’in bu yatırımı pazarlama faaliyetlerine ve büyümeye yönelik kullanması planlanırken bu ortaklık Hepsiburada’nın önemli bir fintech oyuncusu olma ve e-ticaret iş ortaklarının büyümesini hızlandırma hedefine hizmet edecek.

Mobil oyun ve uygulamalar geliştiren yerli bir girişim olarak karşımıza çıkan Mega Fortuna, yatırım aldığını duyurdu. Portföyünde 30’un üzerinde oyun ve uygulama bulunan Mega Fortuna, geliştirdiği oyun ve uygulamalar ile aylık 2,5 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya ulaştı. Mega Fortuna, hızlı ürünleştirme ve agresif pazarlama taktikleri kullanarak rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi hedefliyor.

Bulut tabanlı dijital enerji platformu Apollo IoT, özel olarak edindiğimiz bilgiye göre 13.5 milyon Dolar değerleme üzerinden 675 bin Dolar tohum yatırım aldığını duyurdu. Apollo IoT, Türkiye’nin dijital enerji platformu girişimleri arasındadır. Bulut tabanlı olan bu platform, fatura kontrolü, optimizasyon ve tahminleme için tasarlanmıştır. Apollo, gerçek zamanlı doğrulama ile elektrik tüketiminin maliyetini düşürmeye yardımcı olur, anormal tüketimleri ve reaktif cezaları anlık olarak tespit ederek gelişmiş alarmlarla sizi bilgilendirir.

Türkiye ve dünya fintech ekosistemine yeni çözümler sunmayı amaçlayan KKC Finansal Yazılım Teknolojileri A.Ş. marka adıyla KrediKarti.co, 500 Bin Dolar değerleme üzerinden tohum öncesi yatırımı aldı. Projenin ilk aşamasında bankalarla kullanıcılar arasında köprü görevi gören KrediKarti.co, yakın zamanda finansal farkındalık ve finansal ürünler dikeyinde yeni çözümleri de portföyüne eklemeyi planlıyor.

Veri anonimizasyonu teknolojisi geliştiren yerli bir girişim olarak karşımıza çıkan Syntonym tohum yatırım turunda 900 bin Dolar yatırım aldı. Syntonym, kişisel veri içeren görsel veri setlerinin, regülasyonlarla getirilen kısıtlamalar sebebiyle yapay zeka eğitimlerinde ve veri analizlerinde kullanılamaması sorununa çözüm üretmeyi hedeflemektedir.

Yapay zeka odaklı çip üretimindeki en önemli markalardan biri olan Nvidia ikinci finansal çeyrekte 13,5 milyar Dolar gelir elde etti ve yılın ikinci finansal çeyreğindeki net kârı 6,18 milyar Dolar’a ulaştı.13,5 milyar Dolarlık gelirin 10,3 milyar Dolar’ının veri merkezlerinden gelmektedir. Nvidia’nın en büyük ikinci gelir kaynağı ise 2,48 milyar Dolar ile oyun pazarı için üretilen işlemcilerdir.

Aldığı büyük yatırımlar ile dikkatleri çeken finansal teknoloji girişimi Ramp, 300 milyon Dolar’lık yeni yatırım ile birlikte bugüne kadar aldığı toplam yatırım 1,7 milyar Dolar’a ulaştı. Girişim, aldığı yeni yatırımı ise ürün geliştirmek ve ekibini büyütmek için kullanacağını duyurdu.

Llama 2 üzerine inşa edilen Code Llama, yeni kod üretimi gerçekleştirirken, kodlardaki hataların düzeltilmesini de sağlıyor. Code Llama, Llama 2 ile aynı topluluk lisanslarına sahip. Bununla beraber araştırma ve ticari kullanımlar için ücretsiz olarak sunuluyor. Meta’nın paylaştıklarına göre Code Llama, komutlardan kod satırları oluşturabiliyor. Ayrıca belirli bir kod satırı işaret edildiğinde kodu tamamlayabiliyor veya koddan hata ayıklayabiliyor. 

Project IDX, yapay zeka destekli tarayıcı tabanlı bir geliştirici platformu. Project IDX, full-stack web çalışmaları ve çok platformlu (multiplatform) uygulamalar geliştirmek için tasarlandı. Google, IDX’de kod yazmaya ve kod düzenlemeye odaklanan üretimsel yapay zeka Codey entegrasyonundan faydalanıyor. Google’ın geniş dil modeli PaLM 2 tabanlı Codey ile IDX, akıllı kod tamamlama gibi özellikler sunarken, ChatGPT benzeri bir yapıyla kod yazma ile ilgili tüm sorularınızı yanıt vermeyi hedefliyor.

fiba-focus-logo_W
Fibabanka-Black4

Bizimle İletişime Geçin!

Bizi Takip Edin!

Tüm Hakları Saklıdır Copyright © 2023 Fibabanka
Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2023 Fibabanka Focus