2023 Haziran Ayı Bülteni

Yemeksepeti, “ChatGPT Destekli Menü” projesini hayata geçirmek üzere önemli adımlar attı. Yemeksepeti, OpenAI’ın dil modeli ChatGPT ile iş ortağı esnaf ve restoranların menülerindeki ürün ve yemek açıklamalarını genişletti. 2023 Mart ayında başlanılan bu proje ile Yemeksepeti Mahalle hizmet ağındaki esnaflarının menülerinde yer alan ürünlerin detaylarına dair açıklama oranı yaklaşık yüzde 12 oranında artırıldı. 

Hello Space’in ilk test cep uydusu ‘İstanbul’, SpaceX Transporter-8 misyonunda uzaya fırlatılan tek Türk uydusu oldu. Türkiye’nin ilk ve dünyanın üçüncü ticari cep uydu girişimi olan Hello Space, uzayda kuracağı cep uydusu takım uydu ağı ile kesintisiz, uçtan uca IoT veri hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

Haziran 2021 ylında 2 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım alan, Abonesepeti’nin temel amacı  kullanıcılarının paradan ve zamandan tasarruf etmesini sağlamak. Abonesepeti uygulaması ile abonelikleri başlatmak, faturalarını ödemek, karşılaştırmalarını yapmak, yönetmek ve sonlandırmak gibi hizmetler sunmaktadır.

Üç genç girişimci tarafından 2020 yılının Haziran ayında kurulan Spektra Games, liderliğini Ludus Ventures ve The Games Fund’ın üstlendiği turda, Alfa Games & Partners’ın da katılımıyla 1 milyon 250 bin dolar yatırım aldı. Girişim, mobil yarış ve simülasyon oyunlarına odaklanıyor.

Fintech girişimi Paro, C serisi yatırım turunda 25 milyon Dolar yatırım aldı. Paro yeni gelen yatırımı Ar-Ge çalışması için kullanacağını açıkladı. 2016 yılında faaliyete geçen girişim, şirketlerin bağımsız finansal uzmanlarla bağlantı kurmalarını sağlıyor. Şirketlerin finansal ihtiyaçlarına uygun uzmanları bulmalarına yardımcı oluyor. Finans uzmanlarının proje bazlı çalışmalarına olanak tanıyor.

2019 yılında kurulan finansal teknolojilere odaklanan Mosaic, C Serisi yatırım turunda 26 milyon Dolar yatırım aldı. Yeni gelen yatırım, yapay zeka odaklı karar verme yeteneklerini desteklemek için kullanılacağı açıklandı. Bu özellik, KOBİ’ler ve orta ölçekli şirketler için geliştirilecek. ABD merkezli şirketin şimdiye kadar aldığı toplam yatırım miktarı ise 71,9 milyon Dolara yükseldi. 

Blockchain tabanlı yapay zeka hesaplama protokolü Gensyn, A serisi yatırım turunda 43 milyon Dolar yatırım aldı. Gensyn, geliştiricilerin daha küçük veri merkezlerinde, kişisel oyun bilgisayarlarında ve diğer bağlı donanımlarda yapay zeka sistemleri geliştirmelerini sağlıyor. Bu geliştiriciler protokole talebe dayalı olarak ödeme yapıyor. Girişim, aracıları ortadan kaldıran bir kriptografik doğrulama ağı kullanıyor. Böylece kullanıcılar, protokol üzerinden paylaşılan makine öğrenimi işinin doğru bir şekilde tamamlandığını anlayabiliyor. 

IT ekiplerinin yazılım geliştirmelerine odaklanan Cortex, B serisi yatırım turunda 35 milyon dolar yatırım aldı. Cortex, kurumların işlerine özel küçük-büyük tüm web tabanlı yazılım projeleri geliştirebilmeleri için arayüz, standart altyapı ve temel sistem uygulamaları sunuyor.

Huawei, OpenAI’ın ChatGPT’si ile doğrudan rekabet eden yeni çok modlu büyük ölçekli modeli “PanGu Chat”i piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Yeni chatbot, B2B ve B2G sektörlerindeki kurumsal müşterileri hedefliyor. Önemli bilgi işlem gücü ve yetenek havuzuyla Huawei’nin PanGu modelinin Çin’de lider bir model haline geleceğini tahmin ediliyor. PanGu ekosisteminin, Huawei’nin ekosistem şirketlerine fayda sağlayan ve gelişmiş yeteneklerle çeşitli sektörleri güçlendiren hızlı bir gelişim göstermesi bekleniyor.

Nasdaq, fintech girişimi Adenza’yı 10.5 milyar Dolar’a satın alıyor. Satın alma 5.75 milyar Dolar nakit ve 85.6 milyon Nasdaq hisse senedi (common stock) karşılığında gerçekleşti. Bu satın alma Nasdaq’ın en büyük satın alması olarak konumlanıyor.

fiba-focus-logo_W
Fibabanka-Black4

Bizimle İletişime Geçin!

Bizi Takip Edin!

Tüm Hakları Saklıdır Copyright © 2023 Fibabanka
Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2023 Fibabanka Focus