2023 Mayıs Ayı Bülteni

2022 yılı Mayıs ayında tamamladığı çekirdek yatırım turunun ardından aktif olarak faaliyetlerine başlayan Fimple, katılım bankacılığı prensipleriyle hizmet vermeye hazırlanan Kasa Katılım Dijital Bankası ile ana bankacılık platform sağlayıcı olarak anlaşma gerçekleştirdi.

Güçlü, çevik ve inovatif yapısıyla sektöre liderlik eden şirketlerden biri olan ve otomotiv başta olmak üzere birçok alanda finansman çözümleri sunan Türk şirketi Koçfinans, startup’ların inovatif fikirlerini desteklediği ve onları daha fazlası için teşvik ettiği Demo Day’in 2022 yılı kazananlarından biri olan Yancep’in yatırımcısı oldu. Yancep, birikim ve yatırım yapmayı kolaylaştıran bir finans teknolojileri girişim olarak faaliyet göstermektedir.

Yapay zeka çözümleriyle yenilenebilir enerjinin dijitalleşmesi için çözümler üreten bir girişim olan Werover’a Simya VC 350 bin Dolar yatırım yaptı. Werover’ın aldığı 350 bin Dolarlık yatırım, 5 milyon Dolar değerleme üzerinden gerçekleşti. Werover tarafından aktarılan bilgilere göre alınan 350 bin Dolarlık yatırım, şirketin global pazarda büyümesinin yanı sıra yenilikçi çözümler üretip, ürün ve hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırması için kullanılacak.

Faaliyetlerini açık bankacılık temelli sürdüren finansal teknoloji girişimi Finekra, yeni bir yatırım aldığını duyurdu. Şirketin yeni yatırımı, 5 milyon Dolar değerleme üzerinden gerçekleşti. Finekra, şirketlerin tüm finans ve muhasebe süreçlerinde yüzde 60’a yakın verim sağlıyor. Girişim ayrıca işletmelere tüm banka hesaplarını ve süreçlerini tek ekrandan yönetme imkânı sunuyor. Bunların yanı sıra Finekra; bankalara ve kurumlara API, Hesap Hizmeti Sağlayıcısı (HHS)ve Yetkili Ödeme Hizmeti Sağlayıcıları (YÖS, ÖBHS ve HBHS Kuruluşlarının Genel Adı) desteği de veriyor.

Airdub, eğlence deneyimlerinin dil engeli ve kültürel boşluğunu ortadan kaldırarak, onları uluslararası izleyicilerle buluşturmayı hedefliyor. Derin öğrenme ve yapay zeka algoritmalarını kullanarak eğlence içeriğinin yüksek kalitede sorunsuz yerelleştirilmesini sağlamayı amaçlıyor. Kullanıcılar, Airdub’un yapay zeka teknolojisi ile kendi seslerinin dijital bir kopyasını oluştururken, bu kopyayı farklı dillerde konuşma, farklı tonlar ve duygusal ifadelerle özelleştirebiliyor. 

İklim dostu fintech Green-Got, düzenlenen yatırım turunda 5 milyon Euro yatırım aldı. Yatırımın 3 milyon Euro’su VC Pale blue dot tarafından ve 2 milyon Euro’su ise kitle fonlama yöntemiyle yapıldı. Finans, Avrupa’nın yeşile geçişinde ve daha sürdürülebilir toplumlar yaratma yarışında anıtsal olduğunu kanıtlayacak kilit açmada inanılmaz derecede güçlü bir role sahip oluyor. Fransız startup Green-Got da bunu kolaylaştırmak istiyor.

Emeklilik planlarının oluşturulabilmesi için dijital bir platform sunan Birleşik Krallık merkezli Smart, yeni bir yatırım aldığını duyurdu. Smart tarafından aktarılan bilgilere göre şirket, E serisi yatırım turunda 95 milyon Dolar yatırım aldı. Alınan yeni yatırım, Smart’ın global büyümesini hızlandırmak ve sunulan emeklilik teknolojilerini daha da geliştirmek için kullanılacak.

Büyük finansal kuruluşlar için yapay zeka kurumsal uygulama modernizasyon platformu olarak faaliyet gösteren FlowX.AI, Dawn Capital’ın liderliği üstlendiği Seri A turda 35 milyon Dolar yatırım aldı. Şirket, aldığı yatırımı daha fazla ürün inovasyonunu hızlandırmak ve global genişlemeyi sürdürmek için kullanmayı planlıyor.

Web3 geliştirici platformu Airstack,aldığı 7 milyon dolar yatırım ile tohum öncesi yatırımının ikinci yarısını kapatmış oldu. Airstack, geliştiricilerin yapay zeka destekli doğal dil taleplerinde bulunarak zincirler arası verilere erişmesini ve bu verilerden faydalanmasını sağlıyor. Nisan ayında yayına alınan Airstack, şimdiye kadar 200’den fazla geliştiriciyi kendine çekmeyi başardı. 

Samsung, ChatGPT kullanan çalışanları nedeniyle veri sızıntısı yaşamasının hemen ardından kendi yapay zekasını geliştirmeye karar verdi. Naver ile stratejik bir ortaklık içinde olan Samsung, şirket içi kullanım için özel olarak geliştirilen üretken yapay zeka platformuyla kurumsal ortamını yeniden yapılandırmaya hazırlanıyor.

fiba-focus-logo_W
Fibabanka-Black4

Bizimle İletişime Geçin!

Bizi Takip Edin!

Tüm Hakları Saklıdır Copyright © 2023 Fibabanka
Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2023 Fibabanka Focus