2023 Nisan Ayı Bülteni

Figopara, alıcı, satıcı, finans şirketi üçlüsünü aynı platformda buluşturarak sunduğu ‘Tedarikçi Finansmanı’ ve KOBİ’lerin nakde erişimini hızlandıran ‘KOBİ Finansmanı’ ürünleriyle 2023 yılının ilk üç ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla 7 kat büyüdü. Şirket, bu dönemde bir önceki yılın ilk 11 aylık büyüklüğünde finansmana aracılık etmiş oldu.

2021 yılında kurulan ve casual kategorisinde hybrid gelir kaynağına sahip mobil oyunlarlar geliştiren Paxie Games, ilk yatırım turunda aldığı 1 milyon Dolar yatırımdan sonra yeni yatırım turunda 3 milyon Dolar yatırım aldı.

Türkiye’nin ilk bitcoin ve kriptopara alım satım platformu olarak bugün 5 milyonu aşkın müşterisine 7/24 hizmet sunan BtcTurk, büyümeyi geliştirecek atılımları desteklemek üzere BtcTurk Girişim‘i kurdu. BtcTurk Girişim, BtcTurk Grubu’nun Kurumsal Girişim Sermayesi kolu olarak faaliyet gösterecek.

2022 yılının son çeyreğinde kurulan yerli yeni nesil finans platformu olarak karşımıza çıkan Defy kurumlara uçtan uca Web3 altyapısı ve AML (Live AML) güvenlik servisleri sunmaktadır. Ayrıca, son kullanıcılar için de Web3 cüzdan takibi yapabilecekleri ve dijital paralarla tek bir platformdan doğrudan kendi cüzdanları ile işlem yapabilecekleri güvenli bir yeni nesil finans platformu olarak faaliyet göstermektedir. 

Global ölçekli ödeme sistemi altyapıları geliştiren TerraPay, düzenlenen Seri B turunda 100 milyon Dolar yatırım aldı. 2014 yılında kurulan girişim, herhangi bir cep telefonuna para gönderme vizyonuyla kurulmuş mobil öncelikli uluslararası ödeme ağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Finansal ekosistemi genişleten ve destekleyen bankalar, mobil cüzdanlar, para transferi şirketleri, işletmeler ve finansal kuruluşlar için global ölçekli bir partner olarak görev almaktadır.

Müşterilerinin pazara erişimini artırmak için bulut tabanlı bir platform geliştiren Clear Street, 270 milyon Dolar yatırım aldı. Clear Street’in 270 milyon Dolarlık yatırım turu, 2 milyar Dolar değerleme üzerinden gerçekleşti. Girişim, aldığı yeni yatırımı girişimin büyümesi ve yeni müşteriler edinmesi için kullanılacak. 

Finans sektöründe kimlik doğrulama ve kara para aklama işlemlerini önleme gibi hizmetler sunan Fourthline, 50 milyon Euro yatırım aldı. İlk olarak 2018 yılında kurulan Fourthline’ın aldığı yatırım miktarı 70 milyon Euroya ulaştı. Fourthline’ın verdiği yapay zeka destekli hizmetler, verilerin çalınması, insanların taklit edilmesi gibi yaklaşımların önüne geçilmesini sağlamaktadır.

WAGPT, ChatGPT teknolojisini her gün sıklıkla kullandığımız WhatsApp uygulamasına entegre ediyor. Ürün, sadece yazarak sorduğunuz değil, sesli mesajlarınıza da cevap veriyor.  Merak edilen her şeyi WAGPT ile WhatsApp’ta bir arkadaşınızla konuşuyormuşcasına öğrenebilme imkanı sunuyor.

Twitter, platformda bulunan finansal bilgileri genişletmek ve kullanıcıların hisse senedi ve kripto satın almasını kolaylaştırmak için bir sosyal ticaret ağı olan eToro ile işbirliği yapıyor. Daha önce finans odaklı kullanıcıların hisse senetleri hakkında daha fazla veri görmek için bir tür finansal hashtag’i tıklamasına izin veren mevcut $ Cashtag formatı, daha fazla gerçek zamanlı veri gösterecek şekilde genişletilecek.

Google, Sec-PaLM adlı özel bir güvenlik yapay zeka dil modeli tarafından desteklenen siber güvenlik paketi Cloud Security AI Workbench’i duyurdu. Google’a göre söz konusu paket, yazılım açıkları, kötü amaçlı yazılım, tehdit göstergeleri ve davranışsal tehdit aktörü profilleri üzerine araştırma gibi güvenlik istihbaratını içeriyor.

fiba-focus-logo_W
Fibabanka-Black4

Bizimle İletişime Geçin!

Bizi Takip Edin!

Tüm Hakları Saklıdır Copyright © 2023 Fibabanka
Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2023 Fibabanka Focus