2023 Mart Ayı Bülteni

Türkiye, oyun ekosistemine yapılan yatırımlarda 333 milyon dolarla Avrupa’da birinci sırada; toplam girişimcilik ekosistemi yatırımlarındaysa Avrupa’da dördüncü sırada yer alıyor. Google Türkiye Perakende ve Teknoloji Sektör Lideri Alpagut Çilingir, Türkiye’nin oyun şirketleri için uluslararası bir merkez olma yolunda ilerlediğini söyledi.

Akbank iştiraki Ak Yatırım, kripto para alım satım platformu Stablex’in çoğunluk hissesinisatın almak için kolları sıvadı. İki şirket, Stablex’in Ak Yatırım’a devredilmesi için pay alım ve iştirak sözleşmesi imzaladı.

Türkiye’deki talebe özel üretim pazarında bölgesel bir lider haline gelenTridi, dünyanın en büyük üretim platformu Xometry tarafından satın alındığını duyurdu. Yeni dönemde Tridi, ‘Xometry Türkiye’ ismiyle üretimdeki dijital dönüşüm faaliyetlerine tüm hızıyla devam edecek. Bu satın almayla müşteriler, Xometry’nin Anlık Fiyat Motoru® teknolojisini kullanarak projelerini fiyatlandırabilecekler. Xometry CEO’su Tridi’yi satın alınmasıyla birlikte Avrupa’daki müşterilerilerine üretim ihtiyaçlarını karşılamaları için daha fazla fırsat sunacaklarını iletti. Ayrıca, lokal pazar yerleri girişimcilerin, küçük-orta ölçekli işletmelerin ve büyük kurumsal şirketlerin daha güçlü bir tedarik zincirinden faydalanmalarını sağlayacak. 

FINSO, banka, finans kuruluşları ve Şimdi Al Sonra Öde (BNPL) şirketlerini tek platformda birleştirerek son kullanıcıların hem fiziki mağazalarda hem de e-ticaret noktalarında alışverişlerini tek tuşla tamamlanmasına aracılık eden mobil uygulama ve platform olarak faaliyet gösteriyor. Girişim, standart kredi oranları yerine kendi altyapısı ile müşteri ve markalara özel oranlar oluşturuyor ve böylelikle tüm taraflar için operasyonu yönetiyor. FINSO’nun ana gelir kalemi, satıcılardan aldığı komisyon. Buna ek olarak bankalardan yeni müşteri kazanımı ve kredi sağlama ücretlerinin alınacağı bilgisi mevcut. Orta vadede ise ana gelir kaleminin, analitik raporlama, müşteri analizleri ve yönlendirmeler olması bekleniyor. Bu amiral gemisi kaynakların yanında reklam iş birlikleri, niche ürün satışı ve kampanyalardan da gelir elde edileceğinin altı çiziliyor. 

Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup Girişimcilik Programı’nın 10. dönem girişimlerinden biri olan Memotive, temelde insan kaynakları ve idari işler süreçlerinde çalışan verimliliğini ve bağlılığını en çok etkileyen konulardaki sorunları çözmek üzerine dijital modüller geliştiren, doğru ve güncel veriyi sunarak iyi bir yol arkadaşı olan bir kurumsal SuperApp olarak konumlanıyor. Farklı şirketlerde 6 bin çalışan tarafından kullanılan Memotive operasyonel olarak yorucu, vakit alan ve katma değeri düşük birçok işin dijitalleşmesi ve otomatikleşmesi maliyeti anlamında ciddi tasarruflar sağlamakta.

Türkiye’de 30 yıldır gıda perakende sektöründe faaliyet gösteren CarrefourSA, tedarikçilerini farklı finansal çözümleriyle bir araya getirmek için alıcı, satıcı ve finansal kuruluşları tek platformda buluşturan ticaret finansmanı platformu FaturaLab ile iş birliğine imza attı. FaturaLab ile hayata geçirilen iş birliği kapsamında CarrefourSA, alıcı firmaların finansmana erişimde yaşadıkları zorlukları ortadan kaldırırken, tedarikçilerinin 20’den fazla finansal kurumla aynı platformda erken tahsilat taleplerini, işletme sermayesi ihtiyaçlarını, kurumsal kimliğine uygun hızlı, denetlenebilir, etkin ve şeffaf biçimde yönetmelerine yardımcı oluyor.

Banka hesabı olmayan tüketicilere kredi hizmeti veren Kredivo, düzenlenen Seri D turunda 270 milyon dolar yatırım aldı. Kredivo, Endonezya ve Vietnam’da müşterilere e-ticaret ve çevrimdışı satın almalar için anında kredi finansmanı ve gerçek zamanlı karar vermeye dayalı kişisel krediler sağlayan dijital kredi platformu olarak hizmet vermektedir. Yeni yartırım ile Kredivo’nun dijital finansal hizmetler sektöründeki lider konumunu pekiştirecek ve yakında piyasaya sürülecek olan neobank Krom için kullanılacatır.

PhonePe, kullanıcılarının hızlı bir şekilde para transferleri gerçekleştirebilmelerine odaklanan Hindistan merkezli bir mobil ödeme uygulamasıdır. Walmart’tın 200 milyon dolarlık yeni yatırımı ile birlikte PhonePe’nin devam eden yatırım turunda topladığı yatırım, 650 milyon dolara ulaştı. Finansal teknolojilere odaklanan PhonePe girişiminin güncel değerlemesi ise 12 milyar dolar seviyelerinde.

Finansal teknolojiler odağındaki sosyal ticaret platformu eToro, 2.3 milyar euro değerleme üzerinden 232 milyon euro yatırım aldı. eToro, herkesin basit ve şeffaf bir şekilde ticaret ve yatırım yapabilmesi için küresel pazarlara açılmayı hedefliyor. eToro platformu, çok varlıklı ticaret ve yatırım yeri, kripto cüzdanından oluşuyor. Kullanıcılara komisyonsuz kısmi hisse senetlerinden kripto varlıklara kadar hangi varlıklara yatırım yapacakları ve nasıl yatırım yapacakları seçeneği sunuluyor. Kullanıcılar doğrudan ticaret üzerinde çalışarak akıllı bir portföye yatırım yapabiliyor veya başarılı yatırımcıların yatırım stratejisini hiçbir ek ücret ödemeden platformda çoğaltabiliyor.

Yapay zekanın yükselişi, büyük teknoloji şirketlerinin de bu alanda adımlar atmasına ön ayak oluyor. Google da bu alanda yaptığı bir dizi yeniliği açıkladı. Bunlardan ilki ve belki de en önemlisi yapay zeka dil modeli PaLM API’ı. Google, yaptığı açıklama göre üretken yapay zeka büyük dil modelleriyle deneme yapmayı kolaylaştırmak için, geliştiricilere sohbet, özetleme ve sınıflandırma gibi hızlı metin oluşturma işlemleri için hızlı erişim sağlamak üzere tasarlanmış PaLM API’ı sunmaya başlıyor. Google Cloud ekibi, PaLM API’ın piyasaya sürülmesinin yanı sıra, geliştiricilerin özel modellerde ince ayar yapmasına, verileri incelemesine ve yapay zekadan uygun yanıtlar oluşturmak için uygun istemler oluşturmasına yardımcı olan bir araç olan MakerSuite’in piyasaya sürüldüğünü de duyurdu. 

fiba-focus-logo_W
Fibabanka-Black4

Bizimle İletişime Geçin!

Bizi Takip Edin!

Tüm Hakları Saklıdır Copyright © 2023 Fibabanka
Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2023 Fibabanka Focus