2023 Şubat Ayı Bülteni

Türkiye’nin öncü mikromobilite şirketlerinden BinBin, Bulgaristan, Hırvatistan ve Bosna Hersek ile Doğu Avrupa ile başlattığı yurtdışında büyüme yolculuğunu bir adım ileriye taşıyor. Hollanda merkezli Go Sharing’in hisselerini devralarak, faaliyet gösterdiği ülkelere Hollanda, Belçika, Almanya ve Avusturya’yı da dahil eden BinBin, bu satın almanın ardından Türkiye’nin en büyük mikromobilite şirketi oldu.

Softech’in altıncısını yayınladığı 2023 Teknoloji Raporu’na göre Teknoloji Radarı bölümünde 2025’e kadar olan dönemde Yapay Zeka İş Arkadaşları, Uç Yapay Zeka, 5G, Sürdürülebilirlik ve Çevre ile İzleme Teknolojileri konuları öne çıkmaktadır. Teknoloji Radarı’nda yer alan bilgiye göre, son iki yıl içerisinde yaşanan gelişmeler yapay zekanın pek çok iş için bireylere yardımcı olabilecek ve birçok işin tamamını üstlenebilecek bir çalışma arkadaşı olabileceğini göstermektedir.

Ülkemizde yaşanan iki büyük deprem sonrasında depremzedelere yardımcı olmak için bir çok uygulama ve platform hayata geçtiı

Afetbilgi.com platformu; ODTÜ’lü öğrenciler tarafından geliştirilerek deprem ile ilgili ihtiyaç duyulan bilgileri bir araya getirmektedir. Platformda geçici barınma ve güvenli toplanma alanları, eşya bağışı imkanı, Kızılay bağış noktaları, önemli telefon numaraları ve faydalı web siteleri ile ilgili bilgiler yer alıyor.
Deprem.io platformu; gönüllü yazılımcılar tarafından geliştirilerek hem yardım etmek isteyenleri hem de yardıma ihtiyacı olanları bir araya getirmektedir.
Afet Haritası; deprem sonrasında hasar tespiti yapmak, ihtiyaçları belirlemek ve sosyal dayanışmayı güçlendirmek adına geliştirilen platformda; destek sağlayan tüm aktörleri gerçek zamanlı olarak takip edilebilmekte, aynı zamanda Türkiye’nin afet bölgelerindeki ihtiyaçları belirlemek ve tedarik etmek için kullanıcıları hızlı bir şekilde harekete geçme hizmeti sunmaktadır.

Stelo Labs, Ethereum tabanlı kullanıcılar için zararlı transfer işlemlerini, kimlik avını ve sosyal mühendisliği önlemeye çalışan girişim yatırım duyurusuyla birlikte Stelo Transaction Engine’ın cüzdanlarda ve merkeziyetsiz uygulamalarda kullanılabilmesi geliştirici API’sini yayına aldığını açıkladı. API’nin yanı sıra şirket, token onay deneyimini de yayına alıyor. Bunlara ek olarak, Ethereum transfer işlemlerini insanlar tarafından okunabilir hale getirmeyi amaçlıyor.

CyberSmart, KOBİ’ler için uçtan uça siber güvenlik ve sigorta çözümleri sunmak amacıyla kurulan girişim B serisi yatırım turunda 15.4 milyon dolar yatırım alarak bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı 27 milyon dolara ulaştı. Birleşik Krallık merkezli girişimin Birleşik Krallık içinde 4 binden fazla müşteriye sahip olan girişim, müşterilerine uygun fiyatlı çözüm sunarak müşterilerin siber güvenlik tehditlerinden korunmasına odaklanıyor. Aldığı yeni yatırımı ürün geliştirmek, satın almalar gerçekleştirmek ve Avrupa, Avustralya, Yeni Zelanda gibi pazarlara açılmak için kullanılacak.

KOBİ’lerin finansal planlamalarını ve harcama yönetimlerini dijitalleştirmelerine yardımcı olan finway, düzenlenen Seri A turda 9.2 milyon euro yatırım aldı. KOBİ’ler için finansal süreçlerde devrim yaratmayı hedefleyen girişimin amacı, finans ekiplerine işletmelerdeki rollerini geri kazanma ve modası geçmiş, karmaşık finansal yönetimle uğraşmak yerine stratejik büyümeye yeniden odaklanma yeteneği kazandırmayı sağlamaktır.

Google, ChatGPT’ye rakip olacak yapay zeka destekli bir arama botu olan Bard’ı resmi olarak duyurdu. Google patronu Sundar Pichait, Bard’ı dünyanın engin bilgisini büyük dil modellerinin gücü, zekası ve yaratıcılığı ile birleştirmeye çalıştıklarını belirterek kullanıcıların sorularını yanıtlayacak ve konuşmalarda yer alacak deneysel bir sohbete dayalı yapay zeka hizmeti olarak tanımladı.

Youtube, içerik oluşturucuların yeni ve mevcut videolarına dublaj eklemelerine olanak tanıyan dublaj desteğini kullanıma sunduğunu duyurdu.Bu özellik ile izleyiciler artık videoları ana dillerinde dublajlı olarak izleyebilecekler ve içerik üreticileri hem daha geniş bir kesime ulaşacak hem de Youtube videolarının izlenme sayılarında artış yaşanacak. Aynı zamanda, Youtube Music’e podcast’leri de entegre etmeye hazırlanıyor. Youtube, hem video hem de sesle dinleme deneyimini birleştirme istiyor. Uygun ortamda video ile beraber izleme imkanı sunulurken uygun olmayan ortamlarda ise sadece dinlemeyi kullanıcılarına sunuyor.

OpenAl teknolojisini kullanan yapay zeka destekli ‘’DJ” özelliğini yayına alan Spotify şimdi de token destekli çalma listeleri (token-enabled playlists) isimli yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Test sürümünde olan bu özellik, NFT sahiplerinin cüzdanlarını platforma bağlayarak kendilerine özel müzik seçkilerini dinlemelerini sağlıyor.

Instagram’ın kurucu ortakları, yapay zeka destekli kişiselleştirilmiş haber uygulaması Artifact için gereken testlerin yapılmasının ardından kulanıma sundu. Kurucuları tarafından, son kullanıcının deneyimini kişiselleştirmek için makine öğrenimini kullanan ve aynı zamanda kullanıcıların arkadaşlarıyla karşılaştıkları makaleleri tartışmasına olanak tanıyan sosyal öğeler ekleyen bir haber okuyucusu olarak tanımlanmaktadır.

fiba-focus-logo_W
Fibabanka-Black4

Bizimle İletişime Geçin!

Bizi Takip Edin!

Tüm Hakları Saklıdır Copyright © 2023 Fibabanka
Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2023 Fibabanka Focus