2022 Temmuz Ayı Bülteni

TURK Elektronik Para A.Ş. Param markası ile hesap, cüzdan, ön ödemeli kart, sanal POS, fiziki POS yurt içi ve yurt dışı para transferi ürünleri ile kurumsal ve bireysel müşterilerine finansal hizmetler sunuyor. Param; Mastercard, VISA, Troy ve Discover kart şemalarının tümüne sahip tek elektronik para kuruluşu, Bankalararası Kart Merkezi (BKM)’nin ilk banka dışı üyesi, Banka ve Kredi Kartları kanunu kapsamında lisans alan ilk banka dışı kuruluşu oldu.

Turkcell, dijital banka kurmak için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) başvuru gerçekleştirdi. Turkcell tarafından yapılan açıklamalara göre dijital banka, 1 milyar TL tutarında başlangıç sermayesi ile kurulacak. Kurulacak olan dijital bankada başta açık bankacılık servisleri, elektronik bankacılık hizmetleri ve servis modeli bankacılığı hizmetleri olmak üzere her çeşit bankacılık işlemlerinin yapılması hedefleniyor.

Boyner, Logo Yazılım ve PayCore ile mağazada kasaya gitmeden mobil ödeme deneyimi sunduğu yeni uygulaması Boyner Pass Kasa’yı başlattı. Müşterilere mağaza içinde istedikleri noktada ödeme fırsatı sağlayan Boyner Pass Kasa uygulaması ile müşteriler, satış danışmanlarında bulunan mobil cihazlar aracılığıyla kasa sırasına girmeden mağaza içinde herhangi bir noktada hızlı, konforlu ve güvenli şekilde ödeme yaparak alışverişlerini tamamlayabiliyor.

KPMG Türkiye, hazırladığı “Start-up Başarı Rehberi” çalışmasında; strateji, finans, hukuk, vergi ve muhasebe alanları başta olmak üzere startup’ların girişim yolculuğu boyunca ihtiyaç duyacağı başlıca konuları ele almış. Bu çalışma ile startup ekosistemine aksiyona dönüştürülebilir iç görüler sağlayarak, katkı sunmayı amaçlamaktadır.

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY (Ersnt & Young) Türkiye, BKM ve FinTech İstanbul iş birliğiyle hazırlanan “Türkiye FinTech Ekosisteminin Gelişimi için 23 Öneri” adlı raporun sonuçları düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Raporda Türkiye için FinTech’in önemi ve gelecekteki fırsatları yer alıyor.

Trendyol, hizmetlerinin arasına bir yenisini daha ekledi ve Trendyol Emlak’ı müşterilerinin kullanımına açtı. Günümüzde market, yemek ve ikinci el giysi alım satımı hizmetleri sunan Trendyol, artık ev ilanlarına ve emlakçılara da ev sahipliği yapmaya başlayacak.

Ülkemizde aktif olarak faaliyet gösteren ve neredeyse her platformda varlığını sürdürmeye çalışan GittiGidiyor 5 Eylül 2022’de tamamen kapanıyor. 18 Temmuz’dan itibaren alıcıların yeni alım yapamayacağı platformda hesaplara bir süre daha erişilebilecek.

Perakende sektörüne 68 yıldır öncülük eden Migros, online kanaldaki gelişimini bu alandaki platformlarını bir araya toplayan Migros One çatısı altında sürdürüyor. Migros One, yoluna yepyeni bir sektörle, online yemek platformu Migros Yemek ile devam ediyor. Migros Yemek, Migros uygulamasındaki mevcut Sanal Market, Migros Hemen ve Migros Ekstra sekmelerinden sonra yeni bir sekme olarak müşterilerle buluşacak.

Hepsiburada, müşterilerine birçok avantajdan yararlanma fırsatı sunduğu Hepsiburada Premium üyelik modelini hayata geçirdi. Yeni servis Türkiye’de e-ticaret alanında geliştirilen ve hayata geçirilen ilk üyelik bazlı sadakat uygulaması olma özelliği taşıyor.

“Kullandığın kadar öde” sistemi üzerine inşa edilen ve rezervasyonun yanında ofis içinde ihtiyaç duyulabilecek tüm hizmetlerin mobil uygulama üzerinden yönetilebildiği Kolektifmini ’nin ilki önümüzdeki günlerde Bebek’te hizmet vermeye başlayacak. Dünyada benzeri olmayan bu çözüm, çalışma alanı kullanımında eşsiz bir otonom deneyim sunacak.

Dünyanın en büyük kahve zinciri Starbucks, dijital koleksiyon sahiplerine özel içerik deneyimlerine ve diğer avantajlara erişim sağladığı NFT koleksiyonunun lansmanı ile web3 alanına girme planlarını açıkladı. Starbucks, NFT ile dijital bir topluluk oluşturmak ve özel avantajlar sunmak istiyor.

fiba-focus-logo_W
Fibabanka-Black4

Bizimle İletişime Geçin!

Bizi Takip Edin!

Tüm Hakları Saklıdır Copyright © 2023 Fibabanka
Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2023 Fibabanka Focus