2022 Eylül Ayı Bülteni

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 70 binden fazla çalışana sahip olan; bünyesinde A101, English Home, Memorial Sağlık Grubu, EVE gibi markaları bulunduran Aydın Grubu‘nun dijital banka kurmasına izin verildi. T.O.M. Katılım Bankası A.Ş.’nin kurulması için yaptığı başvuru Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından onaylandı.

MRT sembolü ile New York Borsası’ndan bilançosuna brüt 280 milyon dolar nakit girmesini bekleyen Martı, Bağdat Caddesi’nde bir mağaza açma hazırlığında. Martı Store adını verdiği mağazada ne satacağına ya da ne gibi bir hizmet vereceğine dair herhangi bir bilgi bulunmuyor. Martı’nın resmi Instagram hesabından paylaşılan hikayeye göre bunun tahmini de şimdilik Martı kullanıcılarına bırakılıyor.

MRT sembolü ile New York Borsası’ndan bilançosuna brüt 280 milyon dolar nakit girmesini bekleyen Martı, Bağdat Caddesi’nde bir mağaza açma hazırlığında. Martı Store adını verdiği mağazada ne satacağına ya da ne gibi bir hizmet vereceğine dair herhangi bir bilgi bulunmuyor. Martı’nın resmi Instagram hesabından paylaşılan hikayeye göre bunun tahmini de şimdilik Martı kullanıcılarına bırakılıyor.

Anadolu Efes Girişim Atölyesi’nden doğan temelinde malt bazlı sağlıklı atıştırmalıklar üreten sürdürülebilir gıda teknolojileri girişimi Malty, tohum yatırım turunda 2,4 milyon TL yatırım aldı. Alınan yeni yatırım ile ilgili açıklamalarda bulunan Malty kurucuları, hedeflerinin önce Türkiye pazarında akabinde de global pazarda sürdürülebilir ve fonksiyonel gıdalar geliştirerek hızla büyümek, döngüsel gıda ekonomisi oluşturmak olduğunu dile getirdiler.

Hepsiburada, “Hepsiburada Smart by MIMEX” ile ilk akıllı ve kasasız mağazasını açtı. Raflardan aldığınız her ürün otomatik olarak sepetinizde beliriyor. Mağazadan çıkış yaptığınızda ise uygulamadaki kayıtlı kredi kartından otomatik ödeme alınıyor. Şu anda bir pilot proje olan Hepsiburada smart by MIMEX, İstanbul Mecidiyeköy Trump AVM içerisinde yer alan mağaza, müşterilerin kullanımına 1 Ocak 2023 itibariyle sunulacak.

Amazon, robot süpürge firması iRobot’u hisse başına 61 dolar ödeyerek satın alacağını duyurdu. Amazon, toplamda 1.7 milyar dolara mal olacak satın alım ücretini nakit olarak ödeyecek. Robot süpürge konseptinin öncü firması olan iRobot 3 yıldır ülkemizde de ürünlerini satmakta. Satın alımla ilgili konuşan Amazon Kıdemli Başkan Yardımcısı Dave Limp, “Tüketiciler iRobot ürünlerini seviyor. iRobot ekibiyle müşterilerin hayatlarını daha kolay ve daha keyifli hale getirecek yollar icat etmek için heyecan duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Meta, WhatsApp için Hindistan’da e-ticaret girişiminde bulundu. Şirket, JioMart ile iş birliğine giderek platformda market alışverişi hizmetini vermeye başladı. Meta, JioMart’ın tüm bakkal kataloğuna WhatsApp’ta göz atılabileceğini ve anında mesajlaşma hizmetinden ayrılmadan yerel ödeme ile ürünlerin satın alınabileceğini belirtti. Mark Zuckerberg, bu özelliği tüm dünyaya yaymak istediklerini belirtti.

LaMDA, insan doğasının bilgisayar dünyasına kattığı en büyük zorluk olan bir bağlam çerçevesinde konuşmayı geliştirecek bir teknoloji olarak tanıtıldı. LaMDA’nın ana amacı, yapay zekâyla yaptığınız sohbeti olabildiğinde doğal bir yapıda tutmak. Teknoloji, henüz geliştirilmeye devam etse de Google tarafından paylaşılan örnekler, şimdiden teknolojinin potansiyelini iyi derecede gösterdi.

Elon Musk, China Cyberspace dergisinde yayınlanan makalesinde Tesla Optimus insansı robotunun uygulama alanları ve geleceği hakkında fikirlerini paylaştı. Elon Musk, bu robotların çok sayıda insan için çim biçme, yemek yapma, yaşlılara bakma gibi günlük asistanlara dönüşeceğine inanıyor. Robotların üretimi arttıkça maliyetlerinin düşeceğini söyleyen Musk, on yıldan kısa bir süre içinde insanların anne ve babalarına doğum günü hediyesi olarak bir robot alabileceğini sözlerine ekledi.

Meta, BlenderBot3 ismini verdiği yapay zeka tabanlı sohbet botunu geri bildirim toplamak ve gelişim sağlamak için internet üzerinden kullanıma sundu. Şirket, kişilerin sohbet botu ile doğal ve genel sohbetler edilebildiği belirtirken sistemin aynı zamanda dijital asistan olarak da kullanılabileceğini ifade etti. Bot şu an için sadece ABD’de erişime açık, şirket ilerleyen zamanda erişimi başka ülkelere de açmayı planlıyor.

Oyun şirketi Incarnate Games’in başkanı Jason Allen, yapay zeka Midjourney ile oluşturduğu görsel ile bir yarışmaya katıldı ve birinci oldu. Uzay Opera Tiyatrosu isimli resmi tuvale bastırıp yarışmaya katılarak 300 dolarlık ödülü kazanan Allen’a büyük tepki geldi ve hile yapmak ile suçlandı. Allen ise konuyla alakalı, oluşturulan yüzlerce görsel arasından birini seçtiğini, Photoshop ile üzerinde oynadığını ve kaliteyi artırdığını ifade etti. Ayrıca yarışmaya katılırken “Midjourney aracılığıyla Jason M. Allen” ismini kullandığını söyleyen Allen, kuralları çiğnemediğini ve özür dilemeyeceğini söyledi.

fiba-focus-logo_W
Fibabanka-Black4

Bizimle İletişime Geçin!

Bizi Takip Edin!

Tüm Hakları Saklıdır Copyright © 2023 Fibabanka
Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2023 Fibabanka Focus