2022 Aralık Ayı Bülteni

Mart ayında 11.8 milyar dolar değerleme ile decacorn unvanı kazanan Getir, Almanya merkezli rakibi Gorillas’ı 1.2 milyar dolara satın alıyor. Geçen yılın Eylül ayında 3 milyar dolar değerlemeye ulaşan Gorillas, Financial Times’ın aktardığına göre, bu anlaşmayla birlikte değerlemesini 1.2 milyar dolar olarak konumlandırmış oldu.  Konuya yakın kaynakların belirttiğine göre, Gorillas aldığı yatırımın neredeyse hepsini harcamak durumunda kaldı.  Mart ayında 11.8 milyar dolar değerlemeye ulaşan Getir, bu satın alma ile Getir’in değerlemesi 10 milyar dolar olarak kayda geçti.  

TikTok, test aşamasındaki alışveriş özelliğini ABD pazarında test etmeye başladı. TikTok, ABD’li işletmeleri de satış yapmaları için TikTok mağazasına davet etti. Mağaza sekmesi altında giyim, elektronik ürünleri ve yiyecek dahil olmak üzere birbirinden farklı kategoriler yer alıyor. TikTok’un ABD’deki sosyal ticaret planları, mağaza sekmesiyle sınırlı değil. Ekim ayında kendi fulfillment merkezi için iş ilanları açan TikTok, canlı satışlar için TalkShopLive ile iş ortaklığı kurmak üzere harekete geçti.

Kahve devi Starbucks, Polygon tabanlı Web3 platformu Starbucks Odyssey’i tanıttı. Kahveseverler kendilerine verilen görevleri yerine getirerek NFT kazanabilecek. Starbucks, Starbucks Odyssey isimli blok zincir tabanlı sadakat programını ve NFT topluluğunu Beta sürümüyle ABD’deki kullanıcıların ilgisine sundu. Rewards programı, ağırlıklı olarak içecek promosyonlarına odaklanan bir yapıya sahipti. Starbucks Odyssey ise “Journeys” başlığı altında Puzzle’lardan Quiz’lere pek çok interaktif aktivite sunuyor. Ayrıca bu başlık altında izleyebileceğiniz video içerikler de yer alıyor.

Macellan tarafından geliştirilen ve işletmeler için özel dijital cüzdan altyapısı sunan Alternatif SuperApp’in 16,65 milyon TL hedefle başlanan kitle fonlama kampanyası, 1413 yatırımcı tarafından 17 milyon TL’yi aşan yatırım ile tamamlandı.  Aldığı yatırımı hem Türkiye’de hem de yurt dışında büyümek için harcayacağını belirten şirket, ayrıca önümüzdeki 5 yıl içinde 12 farklı ülkede hizmet vermeyi hedeflediğini de paylaştı.

Google, içerik üreticilerinin ve markaların sanal kimliklerini ifade etmelerine yardımcı olan yapay zeka destekli avatar girişimi Alter’i yaklaşık 100 milyon dolara satın aldı. Alter, sosyal medyada kullanıcıların ve markaların kullanabilmesi adına avatar üretip bunu canlı bir şekilde içerik çekmek için yapay zekâdan güç alıyor. Sektördeki yorumlara göreyse Google’ın Alter’ı satın alma sebebi, TikTok’a karşı olan rekabette daha güçlü bir konuma gelmek.

Open AI - The Good AI

OpenAI, erken aşamadaki yapay zeka girişimlerine destek olmak için yeni bir program oluşturdu. Converge olarak adlandırılan program kapsamında 10 farklı girişim seçilecek. Seçilen girişimlerin her biri 1 milyon dolar alacak ve OpenAI personeli ile çalıştaylara ve etkinliklere katılabilecek. Bu girişimler ayrıca OpenAI modellerine ve yapay zeka şirketlerine özel programlamaya erken erişim imkanı bulacak.

Meta uygulamalarında daha önce Facebook, Messenger ve Instagram’da kullanılan Avatarlar, WhatsApp için de kullanıma sunuldu. Avatarlar son bir kaç aydır beta sürümünde test ediliyordu. Şimdi ise tüm dünyada kademeli olarak kullanıma sunulmaya başlandı. Şirket, blog gönderisinde ışıklandırma, gölgelendirme, saç stili dokuları ve avatarları daha da iyi yapacak daha birçok özelliği zaman içinde sunmaya devam edeceğini paylaştı.

Google, alışveriş aramaları için yeni özellikler getireceğini duyurdu. Şirket, arama motoru içinde yer alan alışveriş sekmesi için sunacağı yeni özellikler ile birlikte kullanıcılarının en uygun seçeneği bulmasını hedefliyor. Şu an için alışveriş aramalarında sadece fiyatları ve web sitelerini gösteren Google, gelecek yeni özellikler ile birlikte aranan ürün ile ilgili promosyonları ve indirim kuponlarını da gösterecek. İndirim kuponuna sahip olan ürünlerin indirim kuponları Google içinden kopyalanabilecek.

Elon Musk’ın yıllardır üzerinde çalıştığı Neuralink’in amacı, beyne yerleştirilebilen bir cihaz yaratmak ve onu beyin aktivitesi olan bir bilgisayar kontrol etmek için kullanmaktır. 2019’da Musk, şirketin cihazını maymunlar üzerinde test ettiğini açıklamıştı. 2020’de implantlarla domuzları kovdu. Ve geçen yıl Neuralink, beyniyle Pong oynayan bir maymunu gösteren bir video yayınladı. Neuralink deneylerinde 1500 hayvanın öldüğü ortaya çıktı.

Yazılımcıların işlerini fazlasıyla kolaylaştıracak Hey GitHub isimli yapay zekâ sesli asistanı tanıtıldı. Bu asistan sayesinde klavyeye gerek kalmadan kod yazılabilecek. Yazılımcıların, geliştiricilerin ve tasarımcıların olmazsa olmazlarından olan GitHub, sıradan kullanıcılara göre “yazılım ya da mod indirilecek bir siteden” çok daha fazlası. İçerisinde barındırdığı hizmetler sayesinde yazılımcıların evlerinde bile olsalar ekipçe çalışabilmelerini sağlıyor ve açık kaynak kodlu yazılımlara herkesin destek vermesini mümkün kılıyor.

Paylaşılan verilere göre, Z kuşağının yaklaşık üçte ikisi 2023’te sosyal medya kullanarak para kazanmak istiyor. Z Kuşağına mensup takipçilerin yüzde 40’dan fazlası sevdikleri içerik üreticilerinin podcast üretmesini istiyor. 2023 Instagram Trend Raporu’nda öne çıkan verilerden bazıları Modada DIY kıyafet ve ikinci el dönemi, Aktivizm, Web3’de Avatarlar ve dijital Influencerlar, Finansal Rönesansdır.

Finansal okuryazarlık Z kuşağı için önemli ve önceliklendirilen yeteneklerden biri. Z Kuşağı’nın yüzde 85’ten fazlası 2023’te yeni bir yetenek geliştirmek istiyor. Her 4 gençten biri finans alanındaki yeteneklerini artırmak istiyor.

fiba-focus-logo_W
Fibabanka-Black4

Bizimle İletişime Geçin!

Bizi Takip Edin!

Tüm Hakları Saklıdır Copyright © 2023 Fibabanka
Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2023 Fibabanka Focus